internet haber sitemizde ve buna bağlı twitter, facebook ve instagram adreslerinde yayınlanmak üzere İstanbul genelindeki sıbyan mektepleriyle ilgili bir araştırma sürdürmekteyiz.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi 2000’li yıllarda yatırım programlarında şehir genelindeki sıbyan mekteplerinin çocuk evlerine dönüştürülmek üzere restorasyon işini gündeme almış ve bu konuda çeşitli çalışmalar yürütmüştü (haber içeriğinde belge mevcut). Ayrıca haber içeriğinde bu yerlerin sokak çocukları projelerinde değerlendirilmesi için yürütülmüş olan yazışmalar sunulmuştur. Zaten halihazırda yasalar gereği hayıreserlerinin aslına uygun kullanımı esastır.
Hal böyle iken bugün için sıbyan mektepleri ya aslına uygun kullanılmamakta ya da restore edilmedikleri için yıkılmaya terk edilmektedir.
Haber içeriğinde konuya ilişkin Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün tarafımıza cevabı (?) yazılar ve videolar sunulmuştur lutfen tıklayın.